İsveç ve Hollanda: Uluslararası Yatırımlarda Bir Değişim mi?

WPS Partners Estonia

info@wpspartners.ee

İsveç ve Hollanda: Uluslararası Yatırımlarda Bir Değişim mi?

2017 yılında Türkiye ve diğer 68 ülke, BEPS'i Önlemek için Vergi Anlaşmalarıyla İlgili Önlemlerin Uygulanmasına İlişkin Çok Taraflı Sözleşme'yi (MLI) imzaladı. Bu uluslararası anlaşma, ülkeler arasındaki mevcut vergi anlaşmalarının değiştirilmesine olanak tanımaktadır.

Türkiye, çok uluslu şirket gruplarını ve yabancı yatırımcıları önemli ölçüde etkileyebilecek olan MLI'yı uygulamanın eşiğinde. Onaylanması halinde, Hollanda ve Belçika gibi ülkelerdeki holding şirketleri aracılığıyla dağıtılan temettüler üzerindeki vergi muafiyetlerinin sona ermesi anlamına gelebilir ve bu da potansiyel olarak Türkiye'de çifte vergilendirmeye yol açabilir.

Sonuç olarak, işletmeler ve yatırımcılar İsveç tarafından sunulanlar gibi alternatif holding yapılarını değerlendirmelidir. Hollanda ve Belçika MLI'yı halihazırda onaylamış olup vergi anlaşmalarını tek taraflı olarak değiştiremezken, İsveç yaklaşımında esnekliğini korumaktadır.

İsveç'te şirketlere ödenen temettüler üzerinden stopaj vergisi alınmaması, bu ülkeyi rekabetçi bir seçenek haline getirmektedir. Önerilen değişikliklerle birlikte, yatırımcıların uluslararası iştiraklerini yeniden yapılandırmadan önce alternatif yapıları değerlendirmeleri tavsiye edilir.

Uluslararası yatırımların gelişen manzarası hakkında bilgi sahibi olun ve işletmenizin bu değişen ortamda vergi açısından verimli kalmasını sağlamak için uzmanlara danışın.

Copyright©2023 WPS Partners Estonia OÜ. All rights reserved.
WPS Partners® is a registered trade mark of WPS Partners Estonia OÜ.
Previous
Estonya et işleme sektörüne yatırım
Next
ABD'de Yatırım Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

This post has no replies

Email again:
Türkçe